zajęcia komputerowe
Uczestnicy projektu "Aktywny Czarny Bór" objęci zostali szkoleniem podnoszącym ich kompetencje cyfrowe, uzyskali certyfikaty potwierdzające wzrost tych kompetencji potwierdzone wcześniejszym egzaminem.
szkolenia ratownictwa medycznego
W ramach projektu "Aktywny Czarny Bór" odbyły się ćwiczenia praktyczne pod okiem ratownika medycznego oraz zajęcia metodyczne z zakresu pracy opiekuńczej.
Szkolenia prawne
W okresie październik - listopad 2019 roku uczestnicy projektu "Aktywny Czarny Bór" uczestniczyli w grupowych szkoleniach prawnych , ponadto otrzymywali wsparcie indywidualnego poradnictwa prawnego, które będzie trwało do końca projektu. Uczestnicy mogą rozwiązać swój problem prawny a także nabyć ogólnej wiedzy na tematy związane z różnymi procedurami,przepisami oraz postępowaniem.
Szkolenia coacha i brokera edukacji
W ramach projektu "Aktywny Czarny Bór" uczestnicy otrzymują wsparcie coacha, brokera edukacji oraz wsparcie psychologiczne. Uczestnicy projektu regularnie uczestniczą w spotkaniach.
Aktywny Czarny Bór #1
Z DNIEM 1 SIERPNIA 2019R. OŚRODEK POMOCY SPOŁECZNEJ W CZARNYM BORZE ROZPOCZYNA REALIZACJE PROJEKTU: „AKTYWNY CZARNY BÓR”
Projekt realizowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020 współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego,
Oś priorytetowa 9 Włączenie społeczne, Działanie 9.1 Aktywna integracja,
Poddziałanie 9.1.1 Aktywna integracja – konkursy horyzontalne
Realizacja projektu będzie miała na celu przywrócenie jego uczestnikom (10osób) korzystającym ze świadczeń OPS w Czarnym Borze zagrożonym wykluczeniem społecznym, zdolności do prawidłowego funkcjonowania w rodzinie, w społeczności lokalnej oraz poprawę i wzmocnienie ich zdolności do poszukiwania i podjęcia pracy poprzez zminimalizowanie barier utrudniających aktywizację społeczną i zawodową.
Uczestnikami projektu będą os..bezrobotne (zarówno zarejestrowane, jak i nie zarejestrowane w PUP), w tym osoby niepełnosprawne ,korzystające z pomocy społecznej, będące w wieku aktywności zawodowej. Z zakwalifikowanymi do Projektu osobami podpisany zostanie kontrakt socjalny, a na jego podstawie uczestnicy projektu zostaną objęci instrumentami aktywnej integracji o charakterze społecznym, zawodowym oraz edukacyjnym.
Planujemy w okresie trwania projektu ( 08.2019 – 09.2020) zrealizować następujące zadania, w ramach których uczestnicy projektu będą mogli korzystać z kompleksowego wsparcia:
- doradztwo prawne i psychologiczne
- kompleksowa praca socjalna w ramach której zapewniona zostanie wypłata zasiłków w ramach wkładu własnego do projektu.
- wsparcie coacha
- trening kompetencji i umiejętności społecznych
- wsparcie brokera edukacyjnego
- kursy i szkolenia zawodowe
Ponadto mając na uwadze fakt, że częstą bariera w rozwoju kompetencji, jest konieczność sprawowania opieki nad dziećmi, uczestnicy projektu będą mogli skorzystać z dofinansowania dla opiekunki/opiekuna, który będzie sprawował opiekę nad ich dziećmi w godzinach zaangażowania uczestników w kursy i szkolenia zawodowe.